Skip to content

312 Lambertvl Hopewell RdLambertville, NJ 08530

Built 1726

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block25
Lot3.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG 4OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,856
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,600
43%
Improvement Value:$294,300
57%
Total Assessment$516,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,319+3.3%
2024$15,796-0.1%
2023$15,812+2.5%
2022$15,429+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1726