Skip to content

1630 Harb Rocktown RdLambertville, NJ 08530

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block25
Lot8.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1 SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,264
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,100
65%
Improvement Value:$116,500
35%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+3.3%
2024$10,256-0.1%
2023$10,266+2.5%
2022$10,018+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952