Skip to content

118 Harbourton Mt Airy RdLambertville, NJ 08530

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 30, 1990

Property Information

Block26
Lot17.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,654
Acreage3.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,600
43%
Improvement Value:$368,100
57%
Total Assessment$649,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,511+3.3%
2024$19,855-0.1%
2023$19,874+2.5%
2022$19,394+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2540, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1988