Skip to content

1615 Harb Rocktown RdLambertville, NJ 08530

Built 1972

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block26
Lot4.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,736
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
56%
Improvement Value:$195,300
44%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,115+3.3%
2024$13,663-0.1%
2023$13,677+2.5%
2022$13,346+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,736DeedBook 6434, Page 487Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5159, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1972