Skip to content

1613 Harb Rocktown RdLambertville, NJ 08530

Built 1992

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block26
Lot5.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,906
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
38%
Improvement Value:$384,400
62%
Total Assessment$620,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,577+3.3%
2024$18,950-0.1%
2023$18,969+2.5%
2022$18,510+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 6192, Page 849

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,906DeedBook 6192, Page 849Recorded5/5/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4070, Page 235

Property Sale

Sale
$270,896
DeedBook 2594, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$72,205
DeedBook 2577, Page 96