Skip to content

Harbourton Mt Airy Rd(Block 28 Lot 1.02)Lambertville, NJ 08530

Church/Charitable

Last Sale Price
$138,750
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block28
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage4.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$4,497+5.6%
2005$4,259+10.9%
2004$3,839+3.4%
2003$3,713+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$138,750
DeedBook 4705, Page 157

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 2419, Page 255