Skip to content

46 Harbourton Mt Airy RdLambertville, NJ 08530

Built 1993
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block28
Lot2.011
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class21
Description2SF/3UG/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage5,001
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
18%
Improvement Value:$1,142,400
82%
Total Assessment$1,387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,800+3.3%
2024$42,399-0.1%
2023$42,441+2.5%
2022$41,414+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$435,707
DeedBook 4571, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1993