Skip to content

6 Lynnbrook DrLambertville, NJ 08530

Built 1978

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block29.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SAL 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,669
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
65%
Improvement Value:$139,900
35%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,625+3.3%
2024$12,221-0.1%
2023$12,233+7.1%
2022$11,418+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$416,000
DeedBook 4572, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1978