Skip to content

3 Coach LaneLambertville, NJ 08530

Built 2017

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block29
Lot10.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage4,167
Acreage3.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
24%
Improvement Value:$644,000
76%
Total Assessment$844,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,645+3.3%
2024$25,793+3.8%
2023$24,857+2.5%
2022$24,256+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft4,167DeedBook 6276, Page 1066Recorded2/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$908,347
DeedBook 61083, Page 610

Property Sale

SaleMulti
$2,100,000
DeedBook 5479, Page 120