Skip to content

323 Lambertvl Hopewell RdLambertville, NJ 08530

Built 1991

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block29
Lot2.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage5,298
Acreage4.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,300
29%
Improvement Value:$586,300
71%
Total Assessment$825,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,064+3.3%
2024$25,230+9.9%
2023$22,965+2.5%
2022$22,403+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$960,000
Sq Ft5,298DeedBook 6479, Page 1853Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft5,298DeedBook 6220, Page 679Recorded6/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$359,000
DeedBook 2998, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 26053, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 2413, Page 927