Skip to content

327 Lambertvl Hopewell RdLambertville, NJ 08530

Built 1994

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block29
Lot2.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,890
Acreage4.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
43%
Improvement Value:$298,800
57%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,448+3.3%
2024$15,922-0.1%
2023$15,937+2.5%
2022$15,552+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3230, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1994