Skip to content

209 Harb Woodsville RdLambertville, NJ 08530

Built 1900

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block29
Lot22.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,136
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
51%
Improvement Value:$195,700
49%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,701+3.3%
2024$12,294-0.1%
2023$12,306+2.5%
2022$12,009+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 3557, Page 247

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2610, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1900