Skip to content

1598 Harb Rocktown RdLambertville, NJ 08530

Built 1980

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 21, 2006

Property Information

Block29
Lot47.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SB 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage7,096
Acreage5.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,300
33%
Improvement Value:$524,700
67%
Total Assessment$785,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,782+3.3%
2024$23,990-0.1%
2023$24,013+2.5%
2022$23,432+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5566, Page 165

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 3700, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1980