Skip to content

199 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 2012

Last Sale Price
$107,930
Last Sale Date
Sep 20, 2012

Property Information

Block2
Lot8.022
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage896
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
55%
Improvement Value:$48,200
45%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,406+3.3%
2024$3,297-0.1%
2023$3,301+2.5%
2022$3,221+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,930
DeedBook 6157, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2012