Skip to content

150 Marsh Cor Woodsvl Rd(Block 30 Lot 1.011)Hopewell, NJ 08525

Built 2021
Farm (Regular)

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block30
Lot1.011
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF 3UG 2OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,400
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
34%
Improvement Value:$424,100
66%
Total Assessment$644,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,334+3.3%
2024$19,684+10.6%
2023$17,797+143.4%
2022$7,313+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft3,400DeedBook 6308, Page 254Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$51,666

From:

To:

Sq Ft3,400DeedBook 6308, Page 288Recorded11/22/2017