Skip to content

80 New RdLambertville, NJ 08530

Built 2001

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block30
Lot15.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,734
Acreage4.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,300
36%
Improvement Value:$479,600
64%
Total Assessment$753,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,801+3.3%
2024$23,039-0.1%
2023$23,062+2.5%
2022$22,504+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft3,734DeedBook 6208, Page 1044Recorded12/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 3809, Page 93