Skip to content

20 Poor Farm RdPennington, NJ 08534

Built 1977
Farm (Regular)

Last Sale Price
$295,500
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block31
Lot48.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,485
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,400
43%
Improvement Value:$331,000
57%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,323+3.3%
2024$17,737-0.1%
2023$17,754+2.5%
2022$17,325+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,500
DeedBook 3457, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1977