Skip to content

46 Harb Woodsville RdPennington, NJ 08534

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block31
Lot48.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,086
Acreage12.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$435,500
38%
Improvement Value:$704,800
62%
Total Assessment$1,140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,999+3.3%
2024$34,848-0.1%
2023$34,882+7.0%
2022$32,611+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,100,000
Sq Ft5,086DeedBook 6591, Page 1000Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 6369, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2748, Page 46