Skip to content

120 Route 31 NorthPennington, NJ 08534

Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block31
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class---
DescriptionB PL
Dwellings1
Zoning2ZON
Sq Footage---
Acreage221.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,570,400
46%
Improvement Value:$7,662,000
54%
Total Assessment$14,232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$449,317+3.3%
2024$434,942-0.1%
2023$435,369+2.5%
2022$424,837+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0