Skip to content

4 Harb Woodsville RdPennington, NJ 08534

Built 1986

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block31
Lot6.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,673
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
42%
Improvement Value:$368,000
58%
Total Assessment$630,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,905+3.3%
2024$19,268-0.1%
2023$19,287+2.5%
2022$18,820+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,673DeedBook 6419, Page 1334Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,673DeedBook 6352, Page 689Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,673DeedBook 6235, Page 938Recorded12/7/2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2533, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1986