Skip to content

66 Poor Farm RdPennington, NJ 08534

Built 2021

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block31
Lot86.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage6.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,600
42%
Improvement Value:$331,500
58%
Total Assessment$570,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,998+3.3%
2024$17,422+280.5%
2023$4,579+2.5%
2022$4,469+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 6279, Page 395Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3435, Page 257