Skip to content

122 Mine RdPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 4, 2001

Property Information

Block32
Lot10.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,234
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
53%
Improvement Value:$271,800
47%
Total Assessment$583,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,431+3.3%
2024$17,841-0.1%
2023$17,858+2.5%
2022$17,426+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 4154, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1970