Skip to content

191 Marsh Cor Woodsvl RdPennington, NJ 08534

Built 1980

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 5, 2007

Property Information

Block32
Lot6.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,962
Acreage6.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
63%
Improvement Value:$240,200
37%
Total Assessment$650,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,527+6.7%
2024$19,238+5.8%
2023$18,180+2.5%
2022$17,740-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5650, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1980