Skip to content

8 Applewood DriveHopewell, NJ 08525

Built 1986

Last Sale Price
$268,306
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block37
Lot4.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19.5
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,682
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,600
38%
Improvement Value:$567,100
62%
Total Assessment$918,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,003+3.3%
2024$28,075-0.1%
2023$28,103+2.5%
2022$27,423+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,306

From:

To:

Sq Ft4,682DeedBook 6327, Page 1189Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft4,682DeedBook 6327, Page 1182Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$1,042,500
DeedBook 5778, Page 250

Property Sale

Sale
$965,000
DeedBook 4899, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1986