Skip to content

10 Applewood DriveHopewell, NJ 08525

Built 1990

Last Sale Price
$887,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block37
Lot4.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19.5
Description2SB4AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,796
Acreage2.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
40%
Improvement Value:$559,000
60%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,202+3.3%
2024$28,268-5.8%
2023$30,024+2.5%
2022$29,298+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$887,000
Sq Ft4,796DeedBook 6432, Page 350Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$632,500
DeedBook 3374, Page 208

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 2600, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1990