Skip to content

17 Applewood DriveHopewell, NJ 08525

Built 1993

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block37
Lot4.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,492
Acreage7.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,600
37%
Improvement Value:$788,400
63%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,463+3.3%
2024$38,200-0.1%
2023$38,238+2.5%
2022$37,313-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft6,492DeedBook 6569, Page 584Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 2720, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1993