Skip to content

104 Howard WayPennington, NJ 08534

Built 1974

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block38.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description1SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,848
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
56%
Improvement Value:$183,100
44%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,083+3.3%
2024$12,664+4.5%
2023$12,117+2.5%
2022$11,824+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900
Sq Ft1,848DeedBook 6502, Page 1880Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$203,800
DeedBook 2630, Page 320

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2482, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1974