Skip to content

8 Moores Mill Mt Rose RdPennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$201,500
Last Sale Date
Aug 16, 1993

Property Information

Block38.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,878
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,200
46%
Improvement Value:$244,600
54%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,295+3.3%
2024$13,838+3.7%
2023$13,346+2.5%
2022$13,024+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 2716, Page 212

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2446, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1973