Skip to content

112 Howard WayPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block38.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,446
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
53%
Improvement Value:$204,900
47%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+3.3%
2024$13,330+4.3%
2023$12,784+2.5%
2022$12,474+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft2,446DeedBook 6175, Page 1468Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 2549, Page 518

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2489, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1972