Skip to content

107 Howard WayPennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Dec 9, 1994

Property Information

Block38.02
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,298
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
54%
Improvement Value:$200,100
46%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,619+3.3%
2024$13,184+4.3%
2023$12,637+2.5%
2022$12,331+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 2888, Page 265

Property Sale

Sale
$205,300
DeedBook 2704, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1973