Skip to content

109 Howard WayPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block38.02
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,844
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,300
58%
Improvement Value:$168,700
42%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+3.3%
2024$12,255+4.7%
2023$11,707+2.5%
2022$11,424+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 5685, Page 294

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5561, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1972