Skip to content

105 Palmer RdPennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 8, 1994

Property Information

Block38.03
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description1SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,988
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,300
57%
Improvement Value:$173,800
43%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,821+3.3%
2024$12,410+4.6%
2023$11,863+2.5%
2022$11,576+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2892, Page 159

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 2732, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1973