Skip to content

109 Palmer RdPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block38.03
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,773
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,600
59%
Improvement Value:$163,500
41%
Total Assessment$397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,536+3.3%
2024$12,135+4.7%
2023$11,587+2.5%
2022$11,307+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 6212, Page 965Recorded2/17/2015

Property Sale

Sale
$442,100
DeedBook 4856, Page 18

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 4116, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1970