Skip to content

103 Weldon WayPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block38.04
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,216
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
47%
Improvement Value:$256,100
53%
Total Assessment$487,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,387+3.3%
2024$14,895+3.8%
2023$14,350+2.5%
2022$14,003+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000
Sq Ft2,216DeedBook 6431, Page 56Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 6267, Page 1211Recorded11/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2848, Page 195