Skip to content

105 Drummond DrPennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 17, 1997

Property Information

Block38.04
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,014
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
54%
Improvement Value:$197,600
46%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,556+3.3%
2024$13,122+4.3%
2023$12,576+2.5%
2022$12,271+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3227, Page 122

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 2830, Page 247

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 2384, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1973