Skip to content

117 Darrow DrPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jan 12, 1995

Property Information

Block38.05
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,944
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
54%
Improvement Value:$198,700
46%
Total Assessment$429,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,559+3.3%
2024$13,126+4.3%
2023$12,579+2.5%
2022$12,274+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 2900, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1972