Skip to content

126 Weldon WayPennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 1, 1994

Property Information

Block38.06
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,014
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
52%
Improvement Value:$215,200
48%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,064+3.3%
2024$13,614+4.2%
2023$13,068+2.5%
2022$12,752+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2854, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1973