Skip to content

1 Moores Mill Mt Rose RdPennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block38.06
Lot13.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,699
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
44%
Improvement Value:$291,700
56%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,360+3.3%
2024$15,836+3.2%
2023$15,347+2.5%
2022$14,976+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975