Skip to content

223 Penn Rocky Hill RdPennington, NJ 08534

Built 1795

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block38.07
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SF 1-OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,381
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,900
58%
Improvement Value:$176,900
42%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+3.3%
2024$12,921+4.0%
2023$12,429+2.5%
2022$12,128+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

Property Built

Built

Year Built: 1795