Skip to content

110 Weldon WayPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 7, 2017

Property Information

Block38.07
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,408
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
50%
Improvement Value:$237,600
50%
Total Assessment$476,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,046+3.3%
2024$14,565+3.9%
2023$14,019+2.5%
2022$13,680+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 6288, Page 712Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2387, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1972