Skip to content

274 Wargo RdPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block38.09
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,170
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,100
52%
Improvement Value:$216,100
48%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,087+3.3%
2024$13,636+4.2%
2023$13,089+2.5%
2022$12,773+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972