Skip to content

271 Westcott BlvdPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 6, 2011

Property Information

Block38.09
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,180
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,100
49%
Improvement Value:$223,400
51%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+3.3%
2024$13,462+3.9%
2023$12,958+2.5%
2022$12,644+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,100
DeedBook 3221, Page 260

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 2566, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1972