Skip to content

288 Wargo RdPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block38.10
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,924
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
48%
Improvement Value:$240,500
52%
Total Assessment$462,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+3.3%
2024$14,146+3.6%
2023$13,655+2.5%
2022$13,325+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 6287, Page 94Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 2610, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1972