Skip to content

299 Westcott BlvdPennington, NJ 08534

Built 1974

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block38.10
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,460
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
48%
Improvement Value:$240,500
52%
Total Assessment$462,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+3.3%
2024$14,146+3.8%
2023$13,631+2.5%
2022$13,301+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 6408, Page 1308Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 6281, Page 629Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2611, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1974