Skip to content

283 Westcott BlvdPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Feb 1, 2005

Property Information

Block38.10
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,256
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,800
50%
Improvement Value:$234,000
50%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,800+3.3%
2024$14,327+4.0%
2023$13,781+2.5%
2022$13,447+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000
DeedBook 5007, Page 121

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 1212, Page 174

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4102, Page 98

Property Sale

Sale
$236,750
DeedBook 2512, Page 227

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2371, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1972