Skip to content

282 Wargo RdPennington, NJ 08534

Built 1972

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 5, 1987

Property Information

Block38.10
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,496
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,700
49%
Improvement Value:$265,600
51%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,300+3.3%
2024$15,778+4.6%
2023$15,081+2.5%
2022$14,716+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972