Skip to content

39 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block39.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,919
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
38%
Improvement Value:$511,200
62%
Total Assessment$826,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,083+3.3%
2024$25,249-0.1%
2023$25,273+2.5%
2022$24,662+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 5645, Page 271

Property Sale

Sale
$504,795
DeedBook 3834, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2000