Skip to content

31 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block39.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,374
Acreage3.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,000
40%
Improvement Value:$543,700
60%
Total Assessment$912,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,814+3.3%
2024$27,892-0.1%
2023$27,919+2.5%
2022$27,244+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,015,000

From:

To:

Sq Ft4,374DeedBook 6173, Page 1126Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 4617, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$646,603
DeedBook 3719, Page 88