Skip to content

11 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block39.02
Lot9.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,096
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
31%
Improvement Value:$583,700
69%
Total Assessment$846,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,724+3.3%
2024$25,869-0.1%
2023$25,894+2.5%
2022$25,268+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 6145, Page 255

Property Sale

Sale
$885,000
DeedBook 5217, Page 22

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 3860, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1998