Skip to content

5 Caroline DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block39.02
Lot9.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,088
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
35%
Improvement Value:$527,100
65%
Total Assessment$813,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,676+3.3%
2024$24,854-0.1%
2023$24,879+2.5%
2022$24,277+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft4,088DeedBook 6507, Page 1657Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$955,000
DeedBook 5511, Page 247

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5048, Page 282

Property Sale

Sale
$517,452
DeedBook 3668, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1999